Firma CONTRACTOR Sp. z o.o. istnieje od 1991 roku. Przez lata produkcji i dostaw betonu towarowego przyczyniła się do realizacji wielu kluczowych inwestycji w całej południowej Polsce.
CONTRACTOR Sp. z o.o. dysponuje dziewięcioma zakładami rozlokowanymi w Małopolsce i na Śląsku. Trzy z nich znajdują się w Krakowie, pozostałe zaś w Czernichowie, Dębnie, Tarnowie, Chrzanowie, Oświęcimiu, Tychach i Katowicach.

2010-08-24 - Co to jest pielęgnacja betonu

Pielęgnacja betonu, zwłaszcza w początkowym okresie jego wiązania, czyli w ciągu pierwszych kilku godzin od chwili ułożenia w deskowaniu, ma istotny wpływ na jego jakość i wytrzymałość. Naturalnymi czynnikami powodującymi utratę wilgoci przez beton jest odparowanie w wyniku działania wiatru i słońca oraz wchłanianie wody przez deskowanie. Pielęgnacja polega przede wszystkim na zapewnieniu twardniejącemu betonowi odpowiednio dużej wilgotności. Warto pamiętać, że nawet dobrze wykonany beton nie osiągnie wymaganej wytrzymałości, jeśli będzie zbyt szybko wysychał.

 

Zbyt szybkie wysychanie świeżego betonu często powoduje w nim za duże skurcze i pęknięcia. W rezultacie beton będzie mniej wytrzymały i nie będzie stanowił bariery przed przenikaniem wody. Latem, podczas upałów, gdy woda z mieszanki paruje bardzo szybko, może jej zabraknąć do wiązania i twardnienia betonu.

Jak pielęgnować beton? Dlatego warto w okresie dużego nasłonecznienia odpowiednio zabezpieczyć świeżo wylany beton. W tym celu można:

 

polewać powierzchnie betonu wodą, szczególnie intensywnie w te dni kiedy występuje duże nasłonecznienie, oraz wiatr

 

pielęgnację wilgotnościową można prowadzić już w momencie kiedy wylany beton jest jeszcze plastyczny (należy w tedy ułożyć wąż z wodą nie bezpośrednio na betonie ale na folii bądź fragmencie płyty, wtedy nie następuje wypłukiwanie betonu)

 

nie należy czekać aż do momentu kiedy można wejść na wylany element ( może się okazać, że jest już za późno i widoczne jest już zarysowanie płyty)

 

chronić beton przede wszystkim przed zbyt szybkim wysychaniem

 

osłaniać świeży beton folią przed wiatrem, słońcem i intensywnym deszczem,

 

świeży beton trzeba też chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, czas po którym można zdemontować deskowanie, jest zależny od klasy betonu i temperatury otoczenia

 

betony wykonane z cementu portlandzkiego (CEM I, CEM II) należy polewać przez co najmniej 7 dni, z cementem hutniczym (CEM III) – co najmniej 14 dni
Przypominamy, że najszybciej wysychają elementy wąskie i cienkie (na przykład murki, małe fundamenty) i dlatego należy szczególnie o nie zadbać. Jeżeli temperatura powietrza spadnie poniżej +10°C, to beton wiąże na tyle wolno, że nie ma potrzeby go nawilżać.